Mısır'da Türkçe Öğretim Portali Tanıtıldı

Yazıcı-dostu sürüm

“Türkçe Öğretim Portali”, 19-21 Aralık 2019 tarihleri arasına Kahire Kempinski Otel, İskenderiye Başkonsolosluğu ve Kahire Yunus Emre Enstitüsünde yapılan tanıtım toplantılarıyla hem alanda çalışan akademisyenlere hem de kullanıcılara tanıtıldı.

Türkçe Öğretim Portali Proje Koordinatörü Salih Gültekin, tüm dünyada Türkçe öğrenmeye karşı çok ciddi bir ilginin olduğunu vurguladı. Enstitünün dünya çapındaki 58 kültür merkezinde yüz yüze eğitimlere devam ettiğini fakat tüm talebi karşılamanın mümkün olmadığını, bu sebeple isteyen herkesin zaman ve mekân sınırı olmadan Türkçe öğrenebilmesi amacıyla Türkçe Öğretim Portalini geliştirdiklerini belirtti.

İsteyen herkesin internet üzerinden "turkce. yee. org.tr" adresine girerek tüm içeriklere ücretsiz ulaşabileceğini, sistem içerisinde A1, A2, B1, B2 ve C1 seviyeleri ile birlikte kelime öğretim modülünün de yer aldığını söyledi. Gültekin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere dilin 4 öğrenim becerisine hitap eden binlerce etkinliğin kolay bulunabilmesi amacıyla "turkce.yee.org.tr" adresinin yanı sıra "www.learnturkish.com" adresini de aldık. Sistemin kullanıma açıldığı 2017 yılından bu yana, dünyanın 193 farklı ülkesinden 306 bin kişi sisteme kaydolarak Türkçe öğrenmeye başladı. Tanıtım ve duyuru programlarına farklı ülkelerde devam ediyoruz."

Portali En Fazla Mısırlılar Kullanıyor

Kahire Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Emin Boyraz da Kahire’deki konuşmasında portal üzerinden en fazla Türkçe öğrenen kullanıcının Mısır’da bulunduğunu ve kursiyer sayısı bakımından da Mısır’ın en önde gelen ülkelerden olduğunu ifade etti.

Salih Gültekin ve Hüseyin Yazıcı Mısır’daki faaliyetleri çerçevesinde Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği ve İskenderiye Başkonsolosluğunun yanı sıra Mısır'daki diğer Türk kurumlarını da ziyaret etti.